سفرنامه ی Brixen

 

 

 

روز دوم (16 ماه می):

امروز به خاطر هوای بارای تصمیم گرفتیم به جایی کوهنوردی به شهر Bozen که در جنوب شهر Brixen واقع شده است برویم. روز قبل یک بلیط به قمیت 32 یورو خریده بودیم که با استفاده از آن می توانستیم تمام موزه ها و سایل نقلیه ی آن منطقه را به رایگان استفاده کنیم. در نتیجه برای سفر نیم ساعته مان با قطار احتیاجی به خرید مجدد بلیط نداشتیم.

از قطار که پیاده شدیم همان آقایی را دیدیم که دیروز به ما گفته بود در بوفالو غذا بخوریم! از ما پرسید غذا چطور بود و بعد توضیح داد که اهل تونس است و او هم امروز به شهر Bozen آمده.

شهر پر از گل بود. این یکی از زیبا ترین منظره هایی است که می توان در یک شهر دید. این عکس ها از میدان اصلی شهر هستند

IMG_4687__1432281149_58607IMG_4692__1432280847_34618در یکی از خیابان ها بازاری برقرار بود که در آن اغلب مواد خوراکی مثل میوه، گوشت دودی (اغلب گوشت خوک)، مویه های خشک شده و ادویه جات فروخته می شد.

IMG_4704__1432280609_70601

IMG_4705__1432280733_75344

شهر پر از توریست و بازدید کننده بود. از افراد مسن گرفته که با تور آمده بودند تا بچه مدرسه ای های 7-8 ساله که دست جمعی با مدرسه برای دیدن شهر آنجا بودند.

بعد از گشت و گذاری در شهر، تصمیم گرفتیم به موزه ی مرد یخی برویم. احتمالا به یاد دارید که چندین سال پیش بدن مردی در مرز اتریش و ایتالیا پیدا شد که تخمین زده می شود 5000 سال پیش می زیسته. بدن این مرد در موزه ی South Tyrol Museum of Archaeology نگهداری می شود.

موزه ی باستان شناسی و صف مردم

موزه ی باستان شناسی و صف مردم

از سه طبقه ی موزه، عکس برداری از هر آنچه در طبقه ی دوم بود، جایی که مرد یخی و وسایل او نگهداری می شد ممنوع بود. به این حال من تا آنجا که توانستم در جاهایی که تابلوهای توضیحات کنار وسایل مرد یخی نبودند (و در نتیجه عکس برداری به آثار باقیمانده از آن زمان آسیبی نمی زد) به طور مخفیانه و با موبایل (بدون فلش)عکس گرفتم تا بتوانم این توضیحات را ترجمه و در اختیار شما بگذارم.

و داستان مرد یخی:

در تاریخ 19 سپتامبر سال 1991 (24 سال پیش) جسد یک انسان در آلپ های ایتالیا و اتریش پیدا می شود. در آن زمان هیچ کس می تواند اهمیت این کشف را درک کند:

پنجشنبه 19 سپتامبر سال 1991 ساعت 1:30 بعد از ظهر: زوج متاهل، راریکا و هلموت سیمون، که در ارتفاع 3200 متری حال کوهنوری در آلپ هستند به شی قهوه ای رنگی بر می خورند که از یخ ها بیرون آمده. اریکا بلافاصله متوجه می شود: «اوق، این جنازه ی یک آدم است». آن ها تصور می کند که این بدن یک کوهنورد است که در اثر یک سانحه کشته شده است. مرد یخی به طور تصادفی در آن ارتفاع کوهپیمایی نمی کرده. او از مسیری استفاده کرده بوده که به مدت 7 هزار سال استفاده می شده و امروزه نیز هنوز استفاده می شود.

مرد یخی، یخ زده در بین یخچالهای طبیعی. این عکس توسط هلموت سیمون در زمان کشف مرد یخی گرفته شده.

مرد یخی، یخ زده در بین یخچالهای طبیعی. این عکس توسط هلموت سیمون در زمان کشف مرد یخی گرفته شده.

 

مرد یخی، یخ زده در بین یخچالهای طبیعی. این عکس توسط هلموت سیمون در زمان کشف مرد یخی گرفته شده.

مرد یخی، یخ زده در بین یخچالهای طبیعی. این عکس توسط هلموت سیمون در زمان کشف مرد یخی گرفته شده.

بنای یادبود از محل کشف مرد یخی در کوه های آلپ

بنای یادبود از محل کشف مرد یخی در کوه های آلپ

 

پنجشنبه 19 سپتامبر اواخر بعد از ظهر: Alois Pirpamer، یک راهنمای کوهنوردی در دره ی بالای Ötz گمان می برد که این جنازه ی Veronese استاد موسیقی است (متولد 1903) که از زمانی که در سال 1941 به کوهنوردی رفت گم شده.

جمعه 20 سپتامبر، بعد از ظهر: ژاندارم منطقه حدس می زند که این بدن حداقل باید متعلق به 100 سال پیش باشد.

شنبه 21 سپتامبر بعد از ظهر: معروف ترین کوهنوردان زمان، Reinhold Messner و Hans Kammerlander از این خبر مطلع می شوند. Messner عمر جسد را 500 تا 3000 سال تخمین می زند، یعنی دوره ی بین عصر برنز و آهن.

شنبه 21 سپتامبر بعد از ظهر: به عقیده ی Hans Kammerlander مرگ بر اثر خستگی بوده است. بقیه ی اعضای گروه معتقدند که این جنازه به یکی از فراریان دوره ی جنگ جهانی اول تعلق دارد.

شنبه 21 سپتامبر شباهنگام: Messner به یک خبرنگار ایتالیایی زبان از روزنامه ی Alto Adige  در منطقه ی South Tirol تلفن می کند. به نظر روزنامه نگار عمر جنازه باید به 500 سال پیش برگردد.

دوشنبه 23 سپتامبر: پاتولوژیست معروف دکتر Dainer Hann و همکارانش خنجر مرد یخی را پیدا می کنند. آنها حدس می زنند که این مرد باید یک زندانی یا یک ماجراجو بوده باشد.

دوشنبه 23 سپتامبر ساعت 4 بعد از ظهر: جنازه با یک پرواز به شهر Innsbruck در اتریش فرستاده می شود. در آنجا تخمین زده می شود که این جنازه به یکی از بومیان ماقبل تاریخ در دره ی Ötz متعلق است.

سال 1992، 25 ژانویه: با استفاده از آزمایشات کربن-14، که برروی نمونه های بافت و استخوان مردیخی انجام می شود سن مرد یخی بین 5350 تا 5100 سال تخمین زده می شود. در نتیجه او بین سال های 3350 تا 3100 قبل از میلاد مسیح زندگی می کرده است.

این که این مرد یخی چگونه مومیایی شده است دقیقا مشخص نیست (در اینجا مومیایی به معنای آنچه در تاریخ مصر استفاده می شود نیست. بلکه به پروسه ای اشاره دارد که در اثر آن بعد از گذشت 5000 سال هنوز بدن مرد یخی سالم مانده است) . بدن وزن از دست داده و تحت dehydration (تحلیل آب موجود در بدن) بوده است. با این حال به طور کامل خشک نشده است. براساس یک تئوری، این جنازه برای سالها با لایه ای از یخ پوشیده شده بوده، در معرض هوا نبوده و در نتیجه محیط خشک بوده است.  این تئوری فرایند مومیایی شدن را با ترکیب فرایند های خشک شدن و فریز شدن توجیه می کند.

دانشمندان در حال آزمایش بدن مرد یخی

دانشمندان در حال آزمایش بدن مرد یخی

مرد یخی در زمان زندگی اش حدودا 160 سانتی متر بوده است. اما جسد او 154 سانتی متر است. او در زمان حیاتش حدودا 50 کیلوگرم بوده است، اما امروزه وزن بدن او تنها 15 کیلوگرم است. سایز کفش او 38 بوده است. آزمایشات DNA نشان می دهند که او چشمان قهوه ای رنگ داشته است. موهای او فرفری، به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه بوده اند. موهای سر برروی جنازه یافت نشده اند (مترجم: احتمالا در طول زمان از بین رفته اند)، اما مژه ها همچنان در جای خود باقی بودند. در حفاری های بعدی، باستان شناسان دسته ای 9 سانتی متری از مو پیدا کردند که گمان می رود ریش مرد یخی بوده باشد.

بدن مرد یخی (عکس از اینترنت)

بدن مرد یخی (عکس از اینترنت)

4KZYfpN f4KjL3C

در دندان ها آثار سایش دیده می شود. یک فاصله ی 3 میلی متری بین دندان های پیشین (incisor) دیده می شود. این فاصله اغلب ژنتیکی است و اغلب افراد امروزه آن را دارند (به عنوان مثال، خواننده ی معروف مدونا).

یک جفت از دنده های مرد یخی مفقود هستند. بعضی از انسان ها حتی امروزه نیز چنین آناتومی ای دارند. نبود دنده ها یک اشکال فیزیکی محسوب نمی شود.

…….

نگهداری از مرد یخی

هنگامی که مرد یخی کشف شد، مهم ترین نگرانی این بود که چگونه از او نگهداری شود، به طوری که هم از او محافظت شود و هم عموم مردم بتوانند او را ببینند. بعد از انجام آزمایشات فراوان، دانشمندان  به این نتیجه رسیدند که سیستمی طراحی کنند که مشابه یک یخچال عمل می کند. در نتیجه اتاقکی طراحی شد که به طور غیر مستقیم سرد می کند. این اتاقک با لوله هایی احاطه شده که در آن مخلوطی از آب و propylene glycol در جریان است. این مخلوط داخل لوله ها در دمای منهای 8 درجه پمپ می شود و در نتیجه ی آن آب متراکم شده از طریق هواکش ها خارج می شود. مرد یخی در داخل این سلول (اتاقک) در داخل موزه نگه داری می شود و مراجعان از یک پنجره ی 40 در 40 سانتی متری می توانند او را ببینند. دمای سلول همیشه منفی 6 درجه سانت گراد است و رطوبت 100% است. از دیوار های سلول به طور اتوماتیک برروی مرد یخی همواره اسپری ای از آب استریل شده پاشیده می شود تا بدن او خشک نشود. به همین دلیل وقتی به بدن او نگاه می کنید لایه ی درخشنده ای را می بینید که همین آب استریل است. هوای داخل سلول نیز فیلتر می شود تا استریل باشد.

پنجره ای که از آن می توان مرد یخی را در اتاقک نگهداری اش در موزه ی باستان شناسی مشاهده کرد. (عکس از وبسایت رسمی موزه)

پنجره ای که از آن می توان مرد یخی را در اتاقک نگهداری اش در موزه ی باستان شناسی مشاهده کرد. (عکس از وبسایت رسمی موزه)

…….

امنیت مرد یخی:

سیستم حفاظتی و امنیتی از مرد یخی بسیار پیچیده است.

در شرایط اضطراری، دو ژنراتور دیزلی در عرض 12 ثانیه شروع به کار می کنند و برق تمام طبقه را تامین می کنند.

دزدی ناممکن است. سیستم آلارم موزه مستقیما به ایستگاههای پلیس و آتش نشانی متصل است. نیروهای ویژه در عرض یک دقیقه به محل موزه می رسند.

در صورت حریق، مرد یخی و تمام وسایل مربوط به او (مانند لباس و خنجرش)، بر اساس یک پروسه ی دقیقا تعریف شده به محل امنی منتقل می شوند.

یک اتاقک یخی در بیمارستان مرکزی شهر Bozen موجود است که در شرایط اضطراری می توان مرد یخی را به آنجا منتقل کرد.

 

………..

 مسائل پزشکی مرد یخی:

با بررسی استخوان ها و مفاصل مرد یخی، دانشمندان توانسته اند برخی از بیماری هایی که او از آن ها رنج می برده را کشف کنند. زانوی او بسیار فرسوده بوده و احتمالا برای او بسیار مشکل ساز بوده است. او آرتروز خفیف در مهرهای گردن و کمر داشته. بعلاوه، غضروف های پهلوی او آسیب دیده بودند. او در رگ های خونی گردن و جمجمه تصلب شریان داشته است، که احتمالا ناشی از مصرف بیش از حد چربی حیوانات بوده است. یکی از ناخن ها برآمدگی های عرضی دارد که نشان می دهند سیستم ایمنی بدن او درست قبل از مرگ او تحت استرس شدید بوده است. همچنین این ناخن نشان دهنده ی یک بیماری مزمن است که هنوز شناسایی نشده است.

مرد یخی پیر بوده است.

با بررسی ساختار استخوان ها میتوان سن یک فرد بالغ در زمان مرگ را تخمین زد. استخوان ها از سلول هایی تشکیل شده اند که رشد می کنند و می میرند و جایگزین می شوند. این چرخه در زمان مرگ پایان می یابد و از خود رد پاهایی باقی می گذارد. براساس تعداد و غلظت Osteon ها در استخوان های مرد یخی تخمین زده می شود که او در زمان مرگ 45 سال (5 سال کمتر و بیشتر) داشته است. در نتیجه براساس استاندارد های عصر مسی (دورانی که حدس زده می شود مرد یخی در آن می زیسته، Copper age) او پیر بوده است.

……

 آخرین غذای مرد یخی:

یک شکم پر، دریایی از اطلاعات است.

بعد از گذشت 5 هزار سال، هنوز هم امکان این وجود دارد که آخرین غذایی که مرد یخی خورده را تعیین کرد. در اولین مراحل تحقیق، باقیمانده های غذا در روده ی مرد یخی مورد آنالیز قرار گرفتند. با استفاده از اسکن های 2005 CAT وجود غذای هنوز هضم نشده در شکم او نیز تایید شد. در مقایسه با باقیمانده ی غذا در روده ی مرده یخی، شناسایی نوع غذاهای موجود در شکم آسان تر بود. او قبل از مرگ، گوشت بز کوهی و حبوبات (احتمالا به صورت نان) خورده است. میزان بالای چربی در شکم او هنوز هم یک راز است. از آنجایی که گوشت بزکوهی کم چرب است، در نتیجه او حتما چیزی با چربی بسیار بالا نیز خورده است. محتملا او غذایش را حداکثر یک ساعت قبل از مرگش خورده بوده. به همین دلیل تصور می شود که او احساس امنیت می کرده و توانسته آخرین غذای عمرش را بخورد.

….

آیا مرد یخی می توانسته محصولات لبنی را بخورد؟

در سال 2010، دانشمندان توانستند رشته ی کامل DNA ی مرد یخی را sequence  کنند (فرایندی که در آن ژن ها شناسایی می شوند و امکان استخراج اطلاعات، مثلا رنگ چشم، به وجود می آید). آن ها امیدوار بودند که بفهمند آیا مرد یخی بیماری های ارثی داشته است و آیا وابستگانی دارد که هنوز زنده اند؟ آن ها همچنین می خواستند بدانند که آیا مرد یخی می توانسته محصولات لبنی را مصرف کند.

نتایج این آزمایشات نشان می دهد که مرد یخی نمی توانسته لاکتوز مصرف کند. این البته به خودی خود مشکلی ایجاد نمی کند. حدود 40% ساکنان اروپا نمی توانند لاکتوز مصرف کنند. از زمانی که بشر حیوانات وحشی را اهلی کرد و شروع به مصرف محصولات لبنی کرد، هزاران سال طول کشیده است تا بدن انسان توانایی جذب لاکتوز را پیدا کند.

لباس مرد یخی:

با استفاده از متدهای جدید، جزئیاتی در مورد لباس های مرد یخی (که در نزدیکی جسد او کشف شدند) بدست آمده است. این لباس ها از پوست حیوانات درست شده بودند و آزمایشات نشان می دهند که به عنوان مثال، کلاه مرد یخی از پوست گرگ بوده است.

…..

قدیمی ترین مورد جنایی در تاریخ بشر:

با وجود تحقیقات زیاد، برای سالیان دراز محققان قادر نبودند علت مرگ مرد یخی را مشخص کنند. محل کشف مرد یخی غیر معمول بود و این حقیقت که وسایل او آسیب دیده بودند نشان دهده ی رخ دادن نبردی مرگبار بود. در سال 2001، آزمایشات دقیق تر با استفاده از ایکس ری، یک نوک نیزه را در شانه ی سمت چپ مرد یخی نمایان کردند. در نتیجه، واضح است که او به قتل رسیده است. گمان می رود که نیزه باید از فاصله ی 30 متری شلیک شده باشد. در فاصله های نزدیک تر، نیزه از بدن بیرون می آمد (تصویر پایین، گرفته شده در موزه)

بازسازی صحنه ی مرگ مرد یخی

بازسازی صحنه ی مرگ مرد یخی

 

نوک نیزه در شانه ی مرد یخی

نوک نیزه در شانه ی مرد یخی

محل ورود نیزه به بدن

محل ورود نیزه به بدن

دلیل مرگ:

بدن مرد یخی تعدادی جراحت دارد. زخم برروی دست راست او به قدری عمیق بود که به استخوان رسیده بود. این جراحت حداقل 24 ساعت قبل از مرگ رخ داده بود.

زخم برروی دست.

زخم برروی دست.

شکستگی های جمجمه به خاطرذوب شدن و فریز شدن مکرر جمجه بوده اند. شکستگی در شقیقه ی سمت راست و کبودی های مغز به خاطر یک آسیب در فاصله ی کوتاهی قبل از مرگ به وجود آمده اند. اما علت اصلی مرگ ضربه ی نیزه ای است که باعث خونریزی شدید شده است. در نتیجه علت مرگ، شوک hypovolaemic بوده است.

……….

 گروه خونی:

جراحت ناشی از نیزه باعث از دست رفتن حجم عظیمی از خون از بدن مرد یخی شده بود و در نتیجه دانشمندان قادر نبودند نمونه ای از خون او را پیدا کنند. با این حال آن ها به جستجوی خود برای پیدا کردن سلوهای قرمز خون ادامه دادند تا گروه خونی و در نتیجه شجره نامه ی مرد یخی را پیدا کند. سلولهای سفید خون می توانند اطلاعات دقیق بیشتری در مورد وضعیت سلامت او بدهند. با استفاده از آنالیز DNA، گروه خونی مرد یخی O+ تشخیص داده شد. گروه خونی از روی ژن ABO که برروی کروموزوم 9 قرار دارد تعیین می شود. در مورد مرد یخی این مساله سخت تر بود، چرا که بعد از گذشت 5 هزار سال ساختار ژنتیکی او تا حد زیادی تجزیه شده بود. با این حال تکه های کوچکی از DNA با موفقیت شناسایی شدند که منجر به کشف گروه خونی و اطلاعات ارزشمند دیگری شدند.

بازسازی مرد یخی:

براساس تمام اطلاعات به دست آمده، یکی از فرضیات این است که مرد یخی چنین هیبتی داشته است.

یکی از فرضیات در مورد ظاهر و کل مرد یخی

یکی از فرضیات در مورد ظاهر و شکل مرد یخی

یکی از فرضیات در مورد ظاهر و شکل مرد یخی

یکی از فرضیات در مورد ظاهر و شکل مرد یخی

 

 

Advertisements
این نوشته در سفرنامه ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

4 پاسخ برای سفرنامه ی Brixen

  1. جالب بود. فقط یه چیزی دستگیرم نشد. یعنی بعد از اینکه نشسته یه شکم سیر غذا خورده، بهش حمله شده و تو همون یه ساعت از خونریزی مرده؟

  2. sarbaz007 :گفت

    مرسیییییی خیلی عالی بود .

  3. مضراب :گفت

    جالب بود بسی سفرنامه ات:)

  4. بازتاب: سفرنامه ی Trento قسمت اول | Goldene Verstand

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.