از آنچه نمی دانیم: درباره ی پورن

مدتی پیش شروع به نوشتن مطلبی کردم با عنوان: تمام این درباره ی یک تکه گوشت است

It’s all about a piece of meat

مطلب از چند جمله فراتر نرفت و ایده ها در درون کشته شد چرا که در مورد واکنش مخاطب اطمینان نداشتم. به بیان دیگر به دلیل مسایل فرهنگی نمی دانستم تا چه می توانم باز صحبت کنم. اما امروز این ویدیو را دیدم و به نظرم این ویدیو بیانگر خیلی از نکات مهم در مورد صنعت پورن و تاثیر آن بر مخاطبانش است. دیدن این ویدیو حتی برای کسانی که این گونه فیلم ها را نگاه نمی کنند ارزشمند است. چرا که پورن تبلیغ کننده ی یک فرهنگ است. فرهنگی که در آن زن مفعول است و مرد فاعل. مرد خشونت می کند و زن مورد خشونت قرار می گیرد. این فرهنگ وارد زندگی های روزمره می شود. و به همین دلیل است که باید در موردش بدانیم.

شریک کردن شما در آنچه می دانم بزرگترین شادی من است.

 

ترجمه ی سخنرانی (اگر اشتباهی دیدید یا فکر می کنید بخشی می تواند بهتر بیان شود لطفا بگویید):

Ran Gavrieli: من به دو دلیل از نگاه کردن به فیلم های پورن دست کشیدم. اولا پورن حجم عظیمی از خشم و خشونت (anger and violance) را به فانتازی های من وارد کرد. و این خشم و خشونت قبل از اینکه من شروع به دیدن فیلم های پورن کنم در من نبود بلکه دیدن این فیلم ها باعث این تغییر در من شد. باعث شد چیزی در من به وجود بیاید که قبلا وجود نداشته و به همین دلیل تصمیم گرفتم دست از دیدن این گونه فیلم ها بردارم. دومین دلیل این بود که متوجه شدم که فقط با دیدن فیلم های پورن من هم سهمی دارم برای ایجاد تقاضا برای دیدن فاحشه گری مستند شده (filmed prostitution).

فیلم پورنگرافی واقعا در همین مورد است: پورن یعنی فاحشه گری و گراف یعنی مستند سازی

هیچ کس در کودکی رویایش این نبود که فاحشه شود. این تنها نتیجه ی فشار های زندگی است. من وقتی شروع به صحبت کردن با مردان و زنانی که در این فیلم ها بوده کردم متوجه این واقعیت شدم. پورن در باره ی احساسات و رابطه ی سالم جنسی نیست. پورن درباره تحت سلطه قرار گرفتن جنس زن توسط جنس نر است. درباره ی دون بودن جنس زن نسبت به جنس مرد است (subordination). پورن تبلیغی است برای مرتبه بندی جنسی: جنس ها برابر نیستند بلکه یک جنس بالاتر از جنس دیگر است.

از دیدگاه مردانی که پورن نگاه می کنند خفه کردن یک زن و رفتار خشونت آمیز با او تحریک کننده است. دیدن گریه ی یک زن یا بچه تحریک کننده است. تجاوز به یک زن تحریک کننده است. رابطه ای بدون لمس کردن، بوسیدن، بغل کردن.

وقتی به سایت های خرید این فیلم ها می روید می بینید که فیلم ها به این دسته ها طبقه بندی شده اند: تجاوز، تحقیر، بدرفتاری کردن، گریه

چیزی که پورن در اغلب موارد به ما نشان می دهد سکس بدون استفاده از دستان است. در حالی که ما انسان ها برای چنین رابطه ای طراحی نشده ایم. فیلم برداران این فیلم ها علاقه ای به فیلم برداری از بوسه، نوازش، لمس، و بغل کردن ندارند. آن ها تنها علاقه مند به فیلم برداری از دخول هستند. و برای اینکه بتوانند از آن به طور نزدیک فیلم برداری کنند مرد اغلب دستانش را پشتش گرفته است تا جلوی دوربین را نگیرد. و زن در یک پوزیشن دردناک باید طوری عمل کند که نه آرایش صورت و موهایش به هم بریزد و نه جلوی حرکات خشن مرد را بگیرد. در نتیجه ما شاهد رابطه ی جنسی دو نفر بدون استفاده از دستانشان هستیم.

اما شما اگر به میان مردم بروید هیچ کس به شما نخواهد گفت که رویایش همیشه این بوده که رابطه ی جنسی بدون بوسه و بغل داشته داشته باشد.

اما پورن می تواند خیلی چیزها را تغییر دهد.

قبل از اینکه شروع به تماشای پورن کنم در فانتزی هایم همیشه تصور می کردم من به او چه خوهم گفت. او چه جوابی خواهد داد. بسیار برایم مهم بود که کجا او را ملاقات می کنم. چه فضایی خواهد بود. چه احساسی پیدا خواهیم کرد وقتی یکباره با هم تنها شویم.

اما بعد از اینکه شروع به تماشای پورن می کنید تصاویر آن تمام مغز شما را تسخیر می کنند. من توانایی ام را برای تصور کردن و رویا پردازی از دست دادم. تمام مغز من پر شده بود از خشونت علیه زنان و تحقیر آن ها.

این کاری است که این فیلم ها با شما می کنند. و تک تک ما ممکن است در معرض چنین فیلم هایی قرار بگیریم.

باید دقت کنید که با چه چیزی مغزتان را تغذیه می کنید.

بگذارید برایتان مثالی بزنم. یکبار به همراه دوست دخترم یک برنامه ی مسابقه ی آواز خواندن را تماشا می کردم. به مدت بیست دقیقه این برنامه را نگاه کردم و به قدری برنامه مزخرف بود که حوصله ام سر رفت و رفتم که دوش بگیرم. اما در آنجا یکی از احمقانه ترین حالت های زندگی ام را تجربه کردم چرا که بعد از نمی دانم چه مدت شاید ۵ دقیقه شاید ده دقیقه به خودم آمدم و متوجه شدم زیر دوش ایستاده ام و به شدت به فکر رفته ام. چه فکری؟ اگر من در این مسابقه بودم چه آهنگی را برای اجرا انتخاب می کردم! (خنده ی حضار)

و بعد تعدادی از أهنگ ها به ذهنم می آمد و فکر می کردم چطورند!

باید اعتراف کنم که من خیلی احمقم! چرا که من هیچ استعدادی برای موسیقی ندارم! علاوه براین من هیچ وقت در زندگی ام نمی خواسته ام موزیسین یا آهنگ ساز شوم. این هرگز در آرزوهای من جا نداشته است.

پس می بینید که تماشای یک برنامه ی مسابقه ی آواز خواندن آن هم فقط برای بیست دقیقه چه تاثیری در مغز می گذارد.

و حالا تصور کنید تماشای بیست دقیقه از هر چیزی صرف نظر از موضوع چطور می تواند مغز شما را تسخیر کند و نیاز ها و آرزوهای شما را تحت تاثیر قرار دهد.

و تصور کنید تماشای بیست دقیقه پورن دوبار در هفته چه تاثیر بر شما می تواند داشته باشد.

این فیلم ها همه جا قابل در دسترس اند، چرا که به واسطه ی اینترنت حتی می توان آن ها را روی تلفن های موبایل تماشا کرد. نود درصد بچه های دوازده سازی به طور مدام پورن نگاه می کنند.

پورن نه تنها اعتیاد آور است بله می تواند شما را فلج هم بکند. اعتیاد آور است چرا که شما به تماشایش وابسته می شود. و فلج کننده است چرا که به ما آموزش می دهد که محبت آمیز بودن، توجه کردن، و بخشنده بودن هیچ کدام اهمیتی ندارند و تنها ارزشهای یک مرد سایز آلت جنسی او و ارکشن طولانی مدت اش است. و همین می تواند مردان را فلج کند چرا که این ویژگی ها به طور اغراق شده در این فیلم ها نمایش داده می شوند. از طرفی مردان با اعمال خشونت جنسی شروع به تقلید از آنچه در این فیلم ها دیده اند می کنند.

پیام این فیلم ها به دختران نیز این است که اگر می خواهید دوست داشته شوید باید از نظر جنسی جذاب باشید و مثل یک پورن استار رفتار کنید. این پیام الزاما توسط این فیلم ها به دختران نمی رسد بلکه توسط کسانی مثل لیدی گاگا و تبلیغات تولید می شود.

من به واسطه ی کارم در دبیرستان های زیادی با دختران صحبت کرده ام. در تک تک این دبیرستان ها با دخترانی مواجه شدم که به خاطر نگه داشتن دوست پسرشان حاضر شده اند پسر از رابطه شان فیلم بردای کند. و این پسرها از اعتماد این دخترها سواستفاده کرده اند و این فیلم ها را برروی اینترنت به فروش رسانده اند. و این همیشه دخترها هستند که هزینه ی این کار را می دهند. آن ها اغلب از مدرسه انصراف می دهد. به شهر دیگری نقل مکان می کنند. دچار افسردگی می شوند. بعضی از آن ها حتی خودکشی می کنند.

همچنین سرنوشت وحشتناکی در انتظار زنانی است که در این فیلم ها همکاری می کنند. صنعت فیلم سازی بعد از استفاده از این زنان آن ها را به بیرون تف می کنند و آن ها اغلب سر از خانه های خودفروشی و محله های معتادان در می آورند. بسیاری از آن ها حتی به سن ۵۰ سالگی هم نمی رسند. عمدتا این طول عمر کوتاه به یکی از این چهار دلیل است: مواد مخدر، بیماری های مقاربتی، به قتل رسیدن توسط یک معتاد یک دوست پسر … ، و در نهایت خودکشی.

این افراد اغلب دچار مرگ اجتماعی می شوند. آیا برایتان پیش آمده که بر سر میز شام با کسی بنشنید که بدانید خودفروش است و بخواهید رابطه ای عادی مانند بقیه ی افراد با او داشته باشید؟ این مرگ اجتماعی است.

تماشای این فیلم ها در شما این تقاضا را ایجاد می کند که از آنها تقلید کنید. اگر در فیلمی زن سیاه پوست پیر باشد، دختر آسیایی باشد، زن اسراییلی باشد، همیشه کسانی هستند که به تعقیب زنانی مشابه آنچه در فیلم دیده اند بروند.

 

من از تماشای این فیلم ها دست کشیدم تا کنترلم را برروی زندگی ام برروی ذهنم دوباره به دست آورم. و با این کار دیگر سهمی در صنعت وحشتناک پورن نداشتم.

سکوت چیزی را حل نمی کند، باید آنقدر صحبت کرد تا تغییرات کوچک به وجود آید.

 

 

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

25 پاسخ برای از آنچه نمی دانیم: درباره ی پورن

 1. خب من که نمی فهمم :دی

 2. مروارید :گفت

  ترجمه ات خوب بودی (خلاصه ات البته ) فقط اشاراتی را که به pimp (بهره کش های جنسی یا به زبان خودمان «جاکش» ها) و Human traficing یا قاچاق انسان کرده بود را به نظرم نیاوردی در نوشته ات. دستت درد نکنه بخاطر اینکه این مطلب رو شیر کردی .

 3. مروارید :گفت

  حالا اگر اجازه بدی نظرم درباره ی مطالب اشاره شده در فیلم رو بگم :
  اولاً که حق با این آقاست هم از نظر اینکه باید درباره ای این مطالب بیشتر حرف زد و هم از نظر اینکه پورن نگاه کردن برای سلامتی آدم ضرر دارد . برای آنکه بازی می کند که به بهای زندگی اش تمام می شود و برای آنکه نگاه می کند هم تخریب مغزی ایجاد می کند .اتفاقاً اخیراً این مقاله را خواندم :
  http://www.bbc.co.uk/persian/science/2014/06/140608_pornography_shrinks_brain_cortex.shtml
  که در آن به تحقیقی اشاره شده که به تفاوت اندازه ی قسمتی از مغز در مردان مورد مطالعه که پورن نگاه می کردند پی برده اند . یک جمله را کپی می کنم :
  در این پژوهش ام‌آر‌آی (MRI) مغز مردان ۲۱ تا ۴۵ ساله که گفته بودند در هفته بطور متوسط بیش از چهار ساعت پورن تماشا می‌کنند، مورد مطالعه قرار گرفت؛ نتیجه اینکه مغز کسانی که بیشتر در معرض پورنوگرافی قرار می‌گرفتند، در مناطقی که «انگیزه» و سیستم پاداش را در کنترل دارد کوچکتر بود.
  تجربه ی خودم در مورد پورن ، مربوط به یک دوره ی سنی خاص بود و خیلی زود خوشبختانه از سرم افتاد . (ما با هم تماشا می کردیم )
  در در آن زمان هم به این طبقه بندی های خاص که در اینجا اشاره شده ، نه دسترسی داشتیم و نه علاقه داشتیم . در کل افراد خاصی سراغ آن موارد خاص خشونت وگریه و … می روند . ولی بقول این آقا همان نوع معمولی اش هم خالی از اثر تخریبی نیست .
  با این وجود نمی شود جلوی آن را گرفت و بقول این آقا حتی بچه دوازده ساله هم به آن دسترسی دارد . در کل تجربه به ما نشان داده که هر چه در مورد سکس حرف نزنیم و بسته تر عمل کنیم تقاضا برای پورن بالاتر می رود . من البته تحقیق آماری در دست ندارم .

 4. مروارید :گفت

  در کنار آن رابطه ی جنسی صمیمی و با شریک جنسی مطمئن و در شرایط روانی مناسب هم گاهی تکراری و خسته کننده می شود و من شنیده ام که بعضی از سکس تراپیست ها تماشای پورن را به عنوان تراپی برای زوج ها توصیه می کنند. (نمی دانم این موضوع راست است یا نه؟)
  یک ژانر ملایم از اینگونه فیلمها هم وجود دارد که در تعریفی که این آقا اشاره کرد نمی گنجد و باصطلاح دخول penetration را نشان نمی دهد و به آن اصطلاحاً +16 می گویند . اینگونه فیلم ها می تواند در تراپی موثر باشد ولی از نظر قدرت تخریبی ذهنی و مواردی که در فیلم بالا اشاره شد نمی دانم حکمش چیست .

 5. مروارید :گفت

  چیزی که خودم شاهدش بوده ام این است که متاسفانه در تربیت فرزندان ، اغلب والدین ایرانی که من دیده ام بیشتر نگران این هستند که فرزندشان در یک فیلم معمولی صحنه ی بوسیدن معمولی و بغل کردن زن و مرد را نبینند تا اینکه نگران باشند فرزندشان صحنه های خشن تماشا نکند! با چشم خودم دیده ام که خانم روی چشم بچه اش را می گیرد وقتی دختر و پسر نوجوان توی فیلم همدیگر را به سادگی می بوسند ، اما اگر دوازده ساعت مداوم بچه اش مورتال کامبت بازی کند هیچ ایرادی ندارد! (راستش شک دارم آن بچه دنبال فیلم پورن نگردد فردا روز!)

 6. من هیچوقت پورن ندیدم… در این حد بوده که اشتباهی تو سیستم کس دیگه ای پلی شده و وقتی دیدم چیه بستمش
  الان خوشحالم که دیگه عمرا برم سمتش :دی تا الان اینارو نمی دونستم!! الان که می دونم بهتره
  مرسی برای پستت 🙂

 7. mErsAd :گفت

  یه جوریه این پستت، ادمُ وادار به اعتراف کردن میکنه، ولی خب امشب ، شب اعتراف من نیست شاید بزاریم واسه یه وقت دیگه

 8. مهسا :گفت

  ممنون پگاه جانم برای این پست بسیار بسیار مهم که گذاشتی.کاش میشد به همه ی اونهایی که میشناسم بدم بخونشش.ولی خب روم نمیشه که!

  • متوجه حرفت هستم. اما به جمله ی آخری که نوشته ام توجه کن. سکوت چیزی رو حل نمی کنه. باید تا می شه حرف زد شاید بشه چیز کوچکی رو تغییر داد.

 9. امیر :گفت

  مطلب بسیار مفیدی بود، ممنون بابت ترجمه.

 10. Crow Lady :گفت

  مرسی پگاه جان.

 11. mandana :گفت

  I would use «flesh» instead of «meat».

 12. NIMA :گفت

  به نظرم از لحاظ منطقی بسیار ضعیف و از لحاظ احساسی تاثیرگذار بود. متاسفانه ترجمه بد و بهتره بگم جهتدار شما هم منجر به از بین رفتن همون مقدار تاثیری میشه که در نسخه اصلی وجود داشته.

 13. پری کاتب :گفت

  چطوری رفیق قدیمی

 14. monsieurmehrdad :گفت

  واقعا احمقانه س. اگه احساس دامیننت یا سابمیسیو بودن(چه برا مرد چه برا زن) اینطوری که این میگه غیرطبیعی و ناشی از پورنوگرافی و تبلیغات بود قبل از پیدایش رسانه های جدید و رواج شون قاعدتا باید این احساسات وجود نمی داشتند که خب همه مون می دونیم وجود داشتن چه بسا خشن تر. از همه جالب تر اینه که تو کشورهایی که رسانه های جمعی قوی تر و تاثیر گذار ترن پدرسالاری و تبعیض جنسیتی حتی کمرنگ تر هم هست که این چیزی که اینجا نوشته این واقعیت رو هم نمی تونه توضیح بده.

 15. گندم :گفت

  متشکرم چقدر مطلب هست که من نخوندم

 16. بازتاب: پورن یعنی چه | به داده

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.