اشتباهات رایج: توضیح واضحات

ترفند بسیار جالبی است. اغلب شما از یک سری حق های اولیه محروم می شوید و در نتیجه به جای اینکه رشد کنید و پیشرفت کنید بخش اعظمی از عمرتان را صرف می کنید تا «توضیح» دهید این محروم شدن از حق از انصاف دور است.

این ترفند بسیار جالبی است که در برخی کشور ها به کار گرفته می شود تا از پیشرفت آدم ها جلوگیری شود. چرا که آدم ها مدام در حال توضیح واضحات به موافقان و مخالفان هستند.

دیروز که به سایت سفارت ایران نگاه می کردم دیدم برای تمدید گذرنامه ام باید عکس با حجاب ارایه کنم. در توضیحات نوشته بود زنان همسردار باید مجوز شوهر داشته باشند و اگر طلاق گرفته اند طلاق نامه را ارایه دهند و اگر صاحبشان (شوهر) مرده باید گواهی فوت را نشان دهند. این مسخره بود. حتی با اینکه سالهاست این ها را می دانم باز هم عصبانی شدم.

سه شنبه برای آوردن مادرم به فرودگاه رفتم. همان طور که داشتم روبروی گیتی که مربوط به پرواز مادرم بود چرخ می زدم دیوار شیشه ای را دیدم که از قضا مسافران همان پرواز در آن طرفش منتظر چک شدن پاسپورت هایشان بودند. مادرم را از این طرف شیشه دیدم و خندیدیم. اما چیزی که توجهم را جلب کرد زنی در صف بود احتمالا عرب که چادری سراپا سیاه به تن داشت و با همان پارچه ی سیاه صورتش را نیز پوشانده بود. مشاهده ی بسیار جالبی بود چرا که می دانستم او مجبور خواهد شد صورتش را به افسر کنترل پاسپورت نشان دهد. بسیار هیجان زده ایستاده بود که ببینم چه می شود. با خودم گفتم خب او که تنهاست. حالا می تواند از تنهایی اش استفاده کند و این صورتبند را کنار بزند و نفس بکشد. پس چرا این کار را نمی کند؟ و بعد متوجه دو مرد عربی شدم که کنارم ایستاده بودند. لباس بلند عرب ها و چیزی شبیه عمامه برسر داشتند. نگاه می کردند که زن چه می کند و کارش چطور پیش می رود.  نوبت زن که رسید معلوم شد نه انگلیسی می داند و نه آلمانی. از میان صف پرسیدند چه کسی عربی می داند و دختری عرب پیدا شد با موهای بلند که بر روی صورتش اثری از روبنده نبود. دختر کنار باجه آمد و حرف های افسر را برای زن ترجمه کرد. مادرم بعدا گفت که زن گفته مادرش مریض است و برای عیادت مادرش به آلمان آمده.

به ن‍ظر می آمد دو مرد عربی که کنارم بودند فامیل زن هستند چرا که وقتی زن «لال» و ناتوان در آنجا ایستاده بود و نمی توانست به زبانی که افسر می فهمد سخن بگوید سعی کردند به موبایل او زنگ بزنند.

بعد افسر خواست صورت زن را ببیند تا با عکس پاسپورت مطابقت دهد اما زن گفته بود نمی تواند صورتش را به مردی نشان دهد. در نتیجه یک افسر زن را که در باجه ای دیگر بود صدا کردند و او صورت زن را دید و با پاسپورت مطابقت داد و اجازه ی عبور زن داده شد.

اما حالا فرض کنید هیچ فرد عرب دیگری در آن جا نبود که ترجمه کند و افسر زن هم نبود که صورت او را ببیند. این آدم چه می کرد؟ واقعا چه می کرد؟

این ها توضیح واضحات است. که چرا جامعه ای آن قدر دچار جهل است که زنانش از داشتن صورت محرومند؟ از فراگیری دانش محرومند؟ از مسافرت کردن و گذرنامه گرفتن و اقامت در یک هتل بدون اجازه ی همسر محرومند؟ از داشتن مو محرومند؟ چرا در جامعه ای جنسیت این قدر پررنگ است؟ این ها توضیح واضحات است.

و این ترفندی است که در بسیاری از کشور ها به کار گرفته شده. تا زمانی که در حال توضیح واضحاتید و غم نان شب دارید و از اولیه ترین حقوق محرومید دیگر نمی توانید به پا خیزید و کشور را بسازید. دیگر نمی توانید تولید کننده باشید. نه تولید کننده ی فکر و ایده و نه تولید کننده ی محصول. از محصولات کشاورزی گرفته تا تکنولوژی. توقعات شما محدود می شود به بدست آوردن بدیهی ترین حق ها و البته گاه چاره ای جز این هم نمی ماند چرا که برای زنده ماندن باید حقوق اولیه را داشت. و آن ها که خود را صاحبان کشور می دانند به قصد به شما این بدیهی ترین ها را نمی دهند تا شما با دردتان مشغول باشید و آن ها به آرامش و لذت از ثروت نهفته در کشور لبریز شوند.

بیشتر بخوانید:

من شعور ندارم

درباره ی اجتناب از تله

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

14 پاسخ برای اشتباهات رایج: توضیح واضحات

 1. مروارید :گفت

  من هم سالهای سال دنبالِ این ترفند و ترفند زننده اش بودم. می خواستم ببینم کیه که داره حق ماها رو می خوره. می خواستم ببینم اینهمه می گن رحمان و رحیم پَ چرا به زنا می رسه «یا روسری یا تو سری» ه ؟
  بچه که بودم بهم می قبولوندن که «اسلام به ذات خود ندارد عیبی ، هر عیب که هست از مسلمانی ماست» ما هم می گفتیم باشه….بعدش نشستیم کتابشون رو زیر و رو کردیم دیدیم نه بابا از این خبرا نیس! همش تبعیضه ! همش خشونته ! همش تناقضه ! همش یه بوم ودو هواس! بقیه اش هم یا فرمان بکش بکشه یا داستانهای کودکانِ قرون وسطی! گفتیم خوب این از اسلام….. رها کنیم …بریم سراغ بقیه ی ادیان ابراهیمی…. رفتیم دیدیم اوه ،اوه ….. اینا که از همون دور بوی ناجوری داره میده . اینقدر اوضاعش خرابه که یه قرنه تقش در اومده !
  گفتیم خوب ،اصلاً بودا و نیروانا و اینا …. دیدیم نه! ما اصلاً نه می فهمیم اینا چی می گن ، نه بهمون می یاد این اداها و مانترا گفتن ها!
  گفتیم ولش اصلاً ، ما خدا رو داریم . همون مار ا بس.
  نشستیم باهاش اختلاط کردیم . به هر زبونی به حرف گرفتیمش. ازش خواهش کردیم . تمرین و ریاضت…..التماس و تضرع….. نشد که نشد! شما انگار کن با خودِ دیوار حرف بزنی !
  هیچی دیگه . اینا رو گفتم که شما جوونا بدونین ما این راه ها رو رفتیم . تهش هیچی نبود! شما دیگه وقتتون رو تلف نکنین .
  به ریشه باید زد !
  بزنین به ریشه!
  عمر رو صرف شاخه ها نکنین!
  بزنین به ریشه!
  آها قربونش!

 2. علی پور -ک :گفت

  جساراتا دقیقا قصه اون پادشاهی هستش که خارج کردن باد بدن(خواستم مودب باشم) رو ممنوع اعلام کرد که مردم سرشون به همون گرم شه و محفل مخفی خارج کردن باد بدن تشکیل بدن و هواسشون به فساد پادشاه و بی کفایتیش نباشه

  • والا بخشی از مباحث ما واقعا مربوط می شه به خارج کردن باد از بدن. اینا نه جوکه نه شوخیه نه قصه!!!‌واقعیته!
   یه جوکیه می گه آقا شما ناراحت نمی شی ما براتون جوک می سازیم؟ طرف می گه نه اینا برا شما جوکه برای ما خاطرس!

 3. مهسا :گفت

  باید این استواری در رای ونظر رو ماها هم داشته باشیم در جاهای مختلف زندگی مون…برای دفاع از حق مون.نظرمون…ایده های توی زندگی مون.
  یک همچین اعتقادی دلم میخواد.

 4. امیر :گفت

  و همین ترفند هاست که نصف بودجه مملکت برای محکم کردن و قانونی کردن و خیلی وقتا مقدس جلوه دادنشون و هدر میره و اتفاقن همین ترفند هاست که مناظره ها و پژوهشها براش برگزار میشه.میدونی انگار دو روی سکه است.کسانی که زندگیشون خراب میشه با این ترفند ها و همزمان کسانی هستن که از نظر خودشون زندگی رو آباد کردن و البته اونی که داره شیر یا خط میکنه رو نباید نادیده گرفت.نوشته خوبی بود.جهالت همچنان قربانی میگیره…

 5. mitra azarm :گفت

  سلام .پگاه عزیزم من همه نوشته هاتو می خونم وبدون اغراق همه آنها برایم
  آموزنده است. .گفتی که همه مشغول جرو بحث وتلاش برای کسب حقوق اولیه خود
  هستند واین واقعیته و برای همینه که منهم چند وقته نتونستم جواب وکامنتی
  برات بنویسم.جالبه که تو خودت نیستی تو ایران ولی این درد رو قشنگ حس کردی و
  بیان کردی

  *میترا آزرم*

 6. aminyousofi :گفت

  نگاهی به تاریخ زنان در غرب نشان دهنده این هست که هیچ منجی و موعودی روزگار اونهارو تغییر نداده، بلکه با غیرت و مبارزه حقوق خود رو به دست اوردن. تا مظلومی نباشه ظالمی وجود نخواهد داشت

  • وعده دادن به وجود منجی هم یکی دیگر از اون ترفند های هوشمندانه است. چون تا زمانی که شما فکر کنی یکی دیگه قراره بیاد نجاتت بده دست رو دست می ذاری و کاری نمی کنی.

 7. چشم و دلت روشن عزیزم برای رسیدن مامانت

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s